Mówimy nie dla szybkiej mody 0
4.jpg

Mówimy nie dla szybkiej mody

Pewnie czytając tytuł tego artykuły większość z nas nie ma pojęcia na jakich zasadach działają wielkie koncerny odzieżowe, który zyskały sobie ogromną popularność.

Zacznę więc od wyjaśnienia czym jest fast fashion - to termin używany przez organizacje prospołeczne, zajmujące się zwalczeniem nierówności. Jest to także model sprzedaży, który ma przynosić jak najwięcej zysków dla sprzedawcy generując przy tym jak najmniejsze straty, zapoczątkowany już w latach 50. XX wieku przez braci McDonald's.

Kolekcje fast fashion opierają się na obecnych trendach, mają nas przyciągać swoją niską ceną oferując nam za to słabe jakościowo produkty. Jak to jest, że kiedyś potrafiliśmy mieć jedną koszulkę przez 5 - 10 lat, odpowiedź jest bardzo prosta. Wcześniej ubrania produkowane były w małych szwalniach z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów z dokładnością i dbałością. Nie przenoszono produkcji do krajów azjatyckich, gdzie większość pracowników wykonuje swoją pracę za bardzo niskie stawki, bez prawa do wypoczynku, przerwy w godzinach pracy. Nie od dziś wiemy, że aby pracownik był produktywny musi z angażowaniem oraz dbałością wykonywać swoją pracę. Ale czy Ty chciałbyś pracować w takich warunkach, czy Twoja praca byłaby efektowna? 

Owszem wiele z Was powie, że po prostu  dobre jakościowo produkty są za drogie. Ale czy kiedykolwiek policzyłaś ile w przeciągu roku wydałaś pieniędzy na ubrania, kupowane na wyprzedaży czy w regularnej cenie w butikach z podejrzanymi cenami czy wielkich koncernach odzieżowych? Fast fashion prowadzi taki model reklamy, aby wmówić  nam , że ubrania, które mamy w szafie są nie modne, niezgodne z obecnymi trendami, przez co zachęca do kupowania jak największej ilości rzeczy.

Czy zdarza Ci się często stać przed swoją szafą, kiedy wychodzisz gdzieś na ważną uroczystość lub po prostu na spotkanie z przyjaciółmi. Wtedy rodzi się pytanie - W co mam się ubrać? Przecież na pewno masz mnóstwo ubrań, dlaczego więc tak jest? Dzieję się tak właśnie za sprawą wpływu jaki wywiera nas szybka moda, kupujemy coraz więcej coraz taniej, nie zwracając uwagi na jakość i kiedy przychodzi ważna dla nas okazja  marnujemy swój czas zastanawiając się nad tym co na siebie założyć czy pieniądze kiedy udajemy się do sklepu po nową torebkę bo żadne ubranie do niej nie pasuje.

Chcemy Wam pokazać i zachęcić, do robienia odpowiedzialnych i przemyślanych zakupów, przez które gdzieś daleko nie cierpi przez nas człowiek! Może pomyślisz, że przesadzam ale kupując ubrania fast fashion wspieramy ten okropny model sprzedaży,  przez który nie przestrzegane są ani prawa człowieka, ani prawo pracy. Dobrze teraz pomyślisz sobie, że przecież to tylko jedna para spodni, ale osób myślących podobnie jest setki, a nawet tysiące. By dowiedzieć się więcej na temat etyki branży odzieżowej odsyłam do artykułu https://globalna.ceo.org.pl/wiedza-o-spoleczenstwie-godzina-wychowawcza/artykuly/etyka-w-produkcji-u... 

Wymieniłam już kilka ważnych problemów związanych z fast fashion, ale pozostaje jeszcze jeden, a mianowicie ochrona środowiska. W internecie istnieje masę artykułów jak duże zanieczyszczenie środowiska spowodowane jest przemysłem tekstylnym. Zanieczyszczenia wywołane przez przemysł odzieżowy porównuję się do szkodliwych emisji wywoływanych przez  gazy spalinowe czy cieplarniane. Hektolitry zużytej wody, środków chemicznych i kilogramy plastiku, który ląduje następnie w ocenach to kropla w morzu problemów związanych z degradacją środowiska. Ubrania produkowane są w tysiącach, a część z nie potem wyrzuca się do  kontenerów. Nie chce zanudzać statystykami, bo nie taki miał być ten artykuł, jedynie uświadomić, ale jeśli chcesz poczytać więcej informacji na ten temat  zapraszam do lektury https://www.pomaganieprzezubranie.pl/wplyw-branzy-odziezowej,https://www.greeneuropeanjournal.eu/nosic-czy-nie-nosic-szybka-moda-i-jej-koszt-dla-srodowiska/

Naprawmy wspólnie modę, bądźmy świadomymi konsumentami! Nie wspierajmy wielkich koncernów odzieżowych, produkujących tony ubrań, które potem zaśmiecają naszą planetę!

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl